Jubileuszowy powrót na Chomiczówkę!


Bieg Chomiczówki wrócił po pandemicznej przerwie do ulicznej rywalizacji. Uczestnicy rywalizowali na koronnym dystansie po raz czterdziesty. Główną imprezę poprzedził 16. Bieg o Puchar Bielan na dystansie 5 kilometrów. Na mecie, w zmaganiach na krótszym odcinku, zwyciężył weteran naszej imprezy – Arkadiusz Gardzielewski, który uzyskał czas 15:01. Wśród kobiet tryumfowała Svitlana Sanko z czasem 16:57.  Bieg Chomiczówki przyniósł wygraną Kamila Jastrzębskiego, który uzyskał czas 45:42. Najszybszą zawodniczką była Izabela Paszkiewicz z czasem 51:51.

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, temperatury poniżej zera i wcześniejszych opadów śniegu, na starcie rywalizacji stanęło 608 osób z biegu o Puchar Bielan i 1224 osoby w Biegu Chomiczówki. Start poprzedziło długie przygotowywanie trasy, która miejscami wymagała sporo prac, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.

W Biegu o Puchar Bielan, początek zapowiadał bardzo zaciętą rywalizację. Po dwóch kilometrach na przestrzeni 8 sekund biegło pięciu zawodników. Kolejność podium: Gardzielewski-Starżyński-Wasiewicz nie uległa jednak zmianie.  W zmaganiach kobiet początkowo Dominika Stelmach minimalnie wyprzedzała Svitlane Sanko i Elizę Galińską. Ostatecznie jednak Białorusinka pokonała rekordzistkę świata w biegu 12-godzinnym. Trzecia była Eliza Galińska. Warto dodać, że świetnie w rywalizacji spisali się młodzi zawodnicy UKS G-8 Bielany. Jak przystało na Bieg o Puchar Bielan triathloniści z G-8 zaznaczyli swój udział. Czwarta była Zuzanna Sudak, szósty Jakub Suchan. Na starcie pojawił się Burmistrz Dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk, uzyskując bardzo dobry czas 22:56.

Zmagania na dystansie 15 kilometrów wygrał Kamil Jastrzębski, który jeszcze w styczniu trenował w Kenii. Na czwartym kilometrze zapowiadało się, że z wygraną Kamila może być problem. Stawce przewodził Ukrainiec Bogdan Semenovych, a późniejszy tryumfator tracił do niego siedem sekund. Z większą stratą na trzecim miejscu biegł Damian Świerdzewski. Na półmetku różnica między dwoma najlepszymi zawodnikami stopniała do trzech sekund. Po jedenastym kilometrze na minimalne prowadzenie wyszedł Kamil Jastrzębski, aby na mecie wypracować sobie ponad 20 sekund przewagi nad Bogdanem Semenovychem. Trzeci linię mety minął Damian Świerdzewski.

Wśród kobiet w pierwszej fazie biegu na czele rywalizowały Iwona Bernardelli, Izabela Paszkiewicz i Natalya Semenovych. Ostatecznie najszybsza była Izabela Paszkiewicz, która o sześć sekund pokonała swoją rywalkę z Ukrainy. Biegu nie ukończyła Iwona Bernadrelli, a na trzecie miejsce na podium weszła Emilia Mazek.

16. Bieg o Puchar Bielan

 1. Svitlana Sanko 16:57
 2. Dominika Stelmach – Adidas Terrex – 17:09
 3. Eliza Galińska – UKS Filipides Teresin – 17:42
 1. Arkadiusz Gardzielewski – arkadiuszgardzielewski.pl 15:01
 2. Andrzej Starżyński – AZS UMCS Lublin – 15:07
 3. Bartosz Kucharski – Kondycja Piaseczno – 15:21

Pełne wyniki: http://wyniki.datasport.pl/results4045/

40. Bieg Chomiczówki

 1. Kamil Jastrzębski – Ducla Team – 45:42
 2. Bogdan Semenovych – AZS UMCS Lublin – 46:05
 3.  Damian Świerdzewski – Następny Krok Team – 47:45
 1. Izabela Paszkiewicz – AZS UMCS Lublin 51:51
 2. Natalija Semenovych – AZS UMC Lublin 51:57
 3. Emilia Mazek – AZS AWF Warszawa 53:12

Pełne wyniki: https://wyniki.datasport.pl/results3775/

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci czeków finansowych, usług rehabilitacyjnych od sponsora, skoków ze spadochronem, lotów nad Warszawą i innych nagród rzeczowych. Tradycyjnie nie zapomnieliśmy o najszybszych obrokrajowcach i najstarszych uczestnikach.

Po raz pierwszy w historii ceremonia zakończenia odbyła się w specjalnie stworzonej do tego hali, tuż przy linii mety, na boisku przy ulicy Nerudy 1. Nie było by to możliwe bez wszystkich sponsorów i partnerów: Byś Profesjonalna Gospodarka Odpadami, SKM Szybka Kolej Miejska, Huta ArcellorMittal, Dom Development, NZOZ Rehmedicon, gabinet dentystyczny For Dental, Aeroklub Warszawski.

Dziękujemy również pozostałym partnerom – Lidl Polska, Galeria Handlowa Bemowo, Leclerc Bielany, Muzeum Sportu w Warszawie, WSBM Chomiczówka.

Szczególne podziękowania należy skierować do WSBM Chomiczówka na terenie, której odbywała się duża część rywalizacji, jak również firmy Byś, bez których przygotowanie trasy na takim poziomie nie byłoby możliwe. Podziękowania dla wszystkich osób pracujących na imprezie, w szczególności policji, służb medycznych, żandarmerii wojskowej, sędziów, obsługi pomiaru czasu, pracowników ochrony, biura zawodów, TKKF Chomiczówka, Urzędu Dzielnicy Bielany oraz wspaniałych wolontariuszy.